Historia na głosy

Kampania społeczna „Historia na głosy” oddaje przestrzeń osobom, które podzieliły się swoimi relacjami – osobistymi wspomnieniami o przeszłości – poprzez wywiad historii mówionej.

Ich indywidualne losy, zwykłe, codzienne, takie jak moje i Twoje, splatają się z historią zapisywaną w podręcznikach. Wysłuchanie ich opowieści nie tylko uczy nas czegoś o przeszłości, lecz także jest treningiem uważności na drugiego człowieka.

Jerzy Brukwicki

krytyk sztuki, kurator

„Był rok 1984, w Warszawie o wszystko było trudno – najlepszy, światowej klasy adapter znalazłem dopiero w Kcyni!”

ikona music library Historię o kupowaniu płyt i sprzętu do słuchania muzyki nagrano w ramach wywiadu historii mówionej dla Archiwum Dźwiękowego Kcyni.

Helena Dziedzic

poetka ludowa, rolniczka

„Ja już się urodziłam w tym lepszym czasie i sama sobie zapoznałam chłopaka.”

ikona music library Opowieść o zwyczajach weselnych we wsi Głogoczów i historii rodzinnej nagrano w ramach wywiadu historii mówionej dla Archiwum Społecznego wsi Głogoczów.

Michał Hochman

piosenkarz, emigrant Marca 1968

„Pożegnałem się ze wszystkimi, rodzice wyjechali już wcześniej. Nie wiedziałem, co stanie się ze mną na emigracji.”

ikona music library Wspomnienie o przymusowej emigracji w 1968 roku nagrano w ramach wywiadu dla Archiwum Programu Historia Mówiona Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Paulina Jaczewska-Wocial

architektka, wychowanka przedszkola w Dworku „Milusin”

„Pomidorową jadłam w salonie u Piłsudskiego!”

ikona music library Wspomnienie o przedszkolu w Dworku „Milusin” w Sulejówku – dawnym domu Józefa i Aleksandry Piłsudskich – nagrano w ramach wywiadu historii mówionej dla archiwum społecznego „Sulejówek – po sąsiedzku”.